سایت انگلیسی
تماس باما
خانه
سه‌شنبه 6 خرداد 1399   11:40:26
16:071397/12/15
خاتمه پروژه پژوهشی بررسی روش شکاف هیدرولیک به منظور بهبود تولید از یکی از مخازن فشرده ی نفتی جنوب ایران در قالب طرح نخبه وظیفه

در قالب طرح نخبه وظیفه در پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز پروژه پژوهشی بررسی روش شکاف هیدرولیک به منظور بهبود تولید از یکی از مخازن فشرده ی نفتی جنوب ایران با موفقیت خاتمه یافت.


یک مطالعه شبیه سازی بر روی یکی از مخازن نفتی جنوب ایران به منظور بررسی تاثیر شکاف زنی هیدرولیکی بر بهبود تولید انجام شد. مخزن از نوع مخازن فشرده بوده و شکاف های طبیعی نیز دارد. شکاف زنی هیدرولیکی به عنوان یکی از استراتژی های توسعه ی این مخزن مطرح بوده لذا به یک مطالعه ی شبیه سازی نیاز است تا تاثیر شکاف هیدرولیکی بر تولید از مخزن ارزیابی گردد.
در این پروژه روش های مختلف شبیه سازی شکاف هیدرولیکی در مخزن که توسط محققان در مقالات گوناگون مطرح شده بود، بررسی گردید. چهار روش ریزسازی محلی گرید، شعاع موثر معادل یا ضریب پوسته، چاه شکافدار معادل و روش تلفیقی چاه شکافدار معادل-ریزسازی محلی گرید معرفی شده و نحوه ی پیاده سازی آن ها در شبیه ساز نفت سیاه اکلیپس شرح داده شد. یک مدل شبیه سازی با گریدبندی مصنوعی ولی با خواص واقعی سنگ و سیال مخزن مورد مطالعه ساخته شد. یک چاه افقی با یک شکاف متقاطع با روش های مختلف شبیه سازی شکاف هیدرولیکی، مدل گردید و دقت، آسانی  پیاده سازی و سرعت اجرای شبیه سازی برای این روش ها با هم مقایسه شد.
در ادامه چهار سناریو با هدف فهمیدن تاثیر پارامترهای مختلف مدل بر تولید و تزریق چاه شکافدار شبیه سازی شد. در سناریو اول تاثیر هندسه ی چاه و شکاف بررسی شده و نتایج برای چاه شکافدار و بدون شکاف مقایسه شد. در سناریو دوم تاثیر پارامترهای تعداد شکاف، ابعاد شکاف، گذردهی شکاف و تاثیر تلفیقی این عوامل بر تولید از یک چاه شکافدار ارزیابی شد. سناریو سوم به بررسی تاثیر شکاف بر یک زوج چاه تولیدی-تزریقی اختصاص یافت. در سناریو چهارم دو چاه تولیدی و تزریقی با شکاف های چندگانه شبیه سازی شده و با حالت بدون شکاف مقایسه شدند.
نتایج شبیه سازی های انجام شده، حاکی از تاثیر قابل ملاحظه ی شکاف هیدرولیکی بر افزایش تولید از مخزن بوده و این روش را به یکی از کاندیداهای اصلی توسعه مخزن مورد نظر بدل می کند.


کلمات کلیدی
کلیه حقوق اطلاعات و مطالب این سایت محفوظ و متعلق به پژوهشکده ازدیاد و برداشت از مخازن نفت و گاز می باشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است
Best View in 1024x768