سایت انگلیسی
تماس باما
خانه
سه‌شنبه 6 خرداد 1399   11:15:32
11:481397/9/21
خاتمه پروژه پژوهشی امکان سنجی عملیاتی تزریق سیال سرد در چاه و تعیین شعاع اثرگذاری آن در مخزن (سیستم های متداول و شکاف دار) در قالب طرح نخبه وظيفه

در قالب طرح نخبه وظیفه در پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز پروژه پژوهشی امکان سنجی عملیاتی تزریق سیال سرد در چاه و تعیین شعاع اثرگذاری آن در مخزن (سیستم های متداول و شکاف دار) با موفقیت خاتمه یافت.


تزریق گاز به منظور ازدیاد برداشت از مخازن نفتی یکی از روش‌های پذیرفته شده در زمینه افزایش بهره وری اقتصادی از منابع می‌باشد. مکانیسم‌های مختلفی در این زمینه به افزایش تولید کمک می‌کنند که مکانیسم‌های انتقال جرم در مطالعات زیادی مورد توجه قرار گرفته است. مکانیسم‌های انتقال حرارت با توجه به اهمیتی که می‌توانند داشته باشند، چندان مورد بررسی قرار نگرفته اند. در حالی که محققان نشان دادند که با فعال شدن مکانیسم همرفتی مارانگونی، تولید از مخازن می‌تواند افزایش پیدا کند. تزریق سیال سرد به عنوان یکی از روش‌های فعال کردن مکانیسم مارانگونی مطرح شده است. مطالعات آزمایشگاهی نشان دهنده اهمیت و کاربرد این مکانیسم در مقیاس مغزه می‌باشد. در این مطالعه این موضوع در ابعاد مخزنی مورد توجه قرار گرفته است. در واقع با ترکیب معادلات مربوط به انتقال جرم، انتقال حرارت و حرکت سیال، به شبیه سازی فرآیند تزریق سیال سرد در مخزن پرداخته شده است. با استفاده از تحلیل آماری نتایج حاصل از شبیه سازی، مدل‌های پروکسی به منظور تخمین شعاع نفوذ کاهش دمایی در زمان‌های مختلف ارائه شده است.
چنین مدل‌هایی امکان تخمین شعاع نفوذ دمایی را با استفاده از حداقل پارامترهای مورد نیاز فراهم می‌آورد. هم چنین به بررسی اثر پارامترهایی مختلفی از جمله ناهمگنی در مخزن، وجود شکاف در سیستم و حساسیت‌سنجی روی پارامترهای موثر پرداخته شده است. نتایج تایید کننده این موضوع است که حضور شکاف در سیستم باعث ایجاد گرادیان بالایی بالا در سیستم می‌شود. ترکیب نتایج حاصل از این مطالعه با مطالعات تئوری مربوط به عدد مارانگونی بحرانی، امکان پیش بینی فعال شدن این مکانیسم در شرایط مورد نظر را فراهم می‌آورد. هم چنین می‌توان شرایط تزریق (فشار، دما و سیال تزریقی) را به گونه‌ای انتخاب کرد که این مکانیسم فعال شده و به افزایش تولید از مخزن کمک کند.


کلمات کلیدی
کلیه حقوق اطلاعات و مطالب این سایت محفوظ و متعلق به پژوهشکده ازدیاد و برداشت از مخازن نفت و گاز می باشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است
Best View in 1024x768