سایت انگلیسی
تماس باما
خانه
سه‌شنبه 6 خرداد 1399   09:45:02
14:481397/7/24
خاتمه پروژه بررسی تأثیر پارامترهای دما و شوری بر روی میزان نگهداشت ذرات PPG در فضای متخلخل و شرایط مخزن در قالب طرح نخبه وظيفه

در قالب طرح نخبه وظیفه در پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز پروژه پژوهشی بررسی تأثیر پارامترهای دما و شوری بر روی میزان نگهداشت ذرات PPG در فضای متخلل و شرایط مخزن با موفقیت خاتمه یافت.


به‌کارگیری ژل‌های از پیش تشکیل شده یکی از روش‌های مطمئن برای کنترل یکپارچگی تولید در مخازن نفتی است که برای مدت زیادی تحت تزریق آب قرار گرفته‌اند. بنابراین پیش بینی و ارزیابی عملکرد این ذرات در محیط متخلخل بسیار مهم است. در این پروژه، ابتدا مدل جدیدی از ذرات ژل بهبود یافته به منظور استفاده در مخازن با شرایط بسیار نامناسب (دما و شوری بالا) معرفی شد، سپس نتایج آزمایشگاهی با توجه به شاخص نگهداشت ذرات ژل از پیش تشکیل شده در حین تزریق و جریان در محیط‌های متخلخل ارائه گردید. در این مطالعه، از مجموعه‌ای از لوله‌های قلمی به طول 50 سانتی‌متر پر شده با مغزه مواد فشرده کربناتی به‌ دست آمده از مخازن شرکت نفت فلات قاره، برای بررسی اثر اندازه ذرات ژل از پیش تشکیل شده، دبی جریان تزریق، دمای مخزن و تراوایی بر روی نگه‌داشت این ذرات در شرایط مخزن، استفاده شد.
نتایج نشان دادند که برای الگوی عبور، جذب سطحی مکانیزم غالب در نگه‌داشت ذرات ژل از پیش تشکیل شده بود و هنگامي که ذرات ژل از پیش تشکیل شده با اندازه کوچکتر استفاده شدند، نگه‌داشت افزایش یافت. همچنين با افزایش دبی جریان و دمای محیط متخلخل، نگه‌داشت این ذرات کاهش یافت. نتایج ثابت کردند که برای الگوی شکست-عبوری، اگر نسبت قطر ذرات ژل از پیش تشکیل شده‌ی متورم شده به قطر گلوکاه منافذ به یک مقدار معین افزایش یابد، به دام انداختن اصلی‌ترین مکانیزم در فرآیند نگه‌داشت خواهد بود .


کلمات کلیدی
کلیه حقوق اطلاعات و مطالب این سایت محفوظ و متعلق به پژوهشکده ازدیاد و برداشت از مخازن نفت و گاز می باشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است
Best View in 1024x768