سایت انگلیسی
تماس باما
خانه
سه‌شنبه 6 خرداد 1399   10:18:14
16:391397/4/3
خاتمه پروژه پژوهشی بررسی روند تعیین بازه های مناسب جهت انجام شکاف اسیدی/هیدرولیکی با تمرکز بر سازندهای گروه بنگستان در قالب طرح نخبه وظیفه

در قالب طرح نخبه وظیفه در پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز پروژه پژوهشی بررسی روند تعیین بازه های مناسب جهت انجام شکاف اسیدی/هیدرولیکی با تمرکز بر سازندهای گروه بنگستان با موفقیت خاتمه یافت.


عملیات شکست هیدرولیکی در چاه‌های نفت و گاز، یکی از رایج ترین روشهای افزایش بهره دهی چاه‌ها می باشد. این عملیات در ایران دارای سابقه چندانی نمی باشد از این رو این عملیات را در داخل کشور به عنوان یکی از پیچیده ترین روشهای افزایش بهره‌دهی چاه‌ها می شناسند. در مطالعه فوق الذکر تلاش گردید تا نحوه ی انتخاب بازه های مناسب عملیات شکست هیدرولیکی در یک چاه بررسی گردد. در این پروژه ابتدا مطالعات کتابخانه‌ای مربوط به عملیات شکست هیدرولیکی و همچنین مدلسازی مکانیکی زمین انجام گرفت. پس از آن نحوه توسعه مدل مکانیکی زمین به عنوان مهمترین قسمت انجام این پژوهش به تفصیل ارائه گردید. در این مدلسازی سعی شد تا از اطلاعات سازندهای گروه بنگستان استفاده گردد. در ادامه پس از توسعه مدل مکانیکی زمین و آنالیز خواص شکست و تنشهای برجای زمین، به نحوه انتخاب میدان منتخب اجرای عملیات شکست هیدرولیکی پرداخته شد. در انتهای این پروژه نحوه ی انتخاب بازه های مناسب عملیات شکست هیدرولیکی در یک چاه منتخب مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


کلمات کلیدی
کلیه حقوق اطلاعات و مطالب این سایت محفوظ و متعلق به پژوهشکده ازدیاد و برداشت از مخازن نفت و گاز می باشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است
Best View in 1024x768