سایت انگلیسی
تماس باما
خانه
سه‌شنبه 6 خرداد 1399   11:55:33
15:421396/10/6
ارائه سمینار تشریح دستاوردهای طرح جامع بهینه سازی تولید و عملکرد میدان گازی پارس جنوبی با الگوی مدیریت پویای مخزن در شرکت نفت و گاز پارس

این پروژه بنا به تقاضای شرکت نفت وگاز پارس و در قالب همکاری پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز و پارک فناوری پردیس در اواخر سال 1390 آغاز و در خرداد ماه سال 1396 خاتمه یافت.


در روز چهارشنبه 22 آذر ماه 1396، به مناسبت هفته پژوهش و فناوری، سمینار تشریح دستاوردهای "طرح جامع بهینه‌سازی تولید و عملکرد میدان گازی پارس جنوبی با مدیریت پویای مخزن" در محل شرکت نفت و گاز پارس برگزار گردید.
این طرح در قالب یک قرارداد با هدف انجام پژوهش‌های مورد نیاز میدان پارس جنوبی در زمینه ارتقاء فرایند تصمیم‌گیری در جهت بهینه‌سازی تولید بین شرکت نفت و گاز پارس و پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز با مشارکت پارک فناوری پردیس منعقد گردید. فعالیت‌های این طرح در راستای هرم مدیریت مخزن (مدیریت داده‌ها، مشخصه سازی و توصیف مخزن، برنامه‌ریزی، پیاده سازی و بهینه سازی) متمرکز بر سه فعالیت کلان زیر قرار گرفت:
• مشخصه سازی مخزن
• ارتقاء روش‌های پیش‌بینی عملکرد مخزن
• برنامه‌ریزی و بهینه‌سازی تولید

شایان ذکر است که در اجرای این طرح با ایجاد یک شبکه علمی و فنی از توان دانشگاه‌های تراز اول کشور، موسسات پژوهشی و مشاورین باتجربه درحوزه صنعت نفت و پژوهش کشور استفاده شد. نزدیک به 50 درصد از بودجه این طرح در قالب برون سپاری به دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و خدمات مشاوره اختصاص یافت. همچنین، به منظور تضمین اثربخشی طرح، دو کمیته تخصصی و راهبری با هدف تعریف پروژه‌ها متناسب با نیاز شرکت نفت و گاز پارس، نظارت و راهبری طرح ایجاد گردید.
این طرح دارای 9 پروژه است. پروژه‌ها در حوزه‌های مختلفی از جمله زمین‌شناسی، شبیه سازی لایه نفتی، بهینه‌سازی تولید، تجهیز آزمایشگاه گاز میعانی و... با تعامل با مدیریت مهندسی نفت و گاز و واحد پژوهش تعریف گردیدند. دستاورد بسیاری از پروژه‌های این طرح منجر به کاهش ریسک در تصمیم گیری مرتبط با برنامه ریزی های مدیریت مهندسی نفت و گاز گردید. همچنین، ارتقاء آزمایشگاه پژوهشکده با هدف انجام مطالعات پژوهشی مخازن گاز میعانی از دستاوردهای مشهود این طرح است. افزون بر این، ایجاد یک شبکه علمی در سطح کشور با تمرکز بر میدان عظیم پارس جنوبی و تقویت بستر همکاری صنعت و مراکز پژوهشی و دانشگاهی بخشی دیگر از دستاوردهای این طرح می باشد.

کلمات کلیدی
کلیه حقوق اطلاعات و مطالب این سایت محفوظ و متعلق به پژوهشکده ازدیاد و برداشت از مخازن نفت و گاز می باشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است
Best View in 1024x768