سایت انگلیسی
تماس باما
خانه
سه‌شنبه 6 خرداد 1399   11:49:19
12:461396/9/12
خاتمه پروژه پژوهشی شبیه‌سازی پدیده‌های حاکم بر تولید در ناحیه گاز روفته و آب روفته در مخازن شکافدار در قالب طرح نخبه وظیفه

در قالب طرح نخبه وظیفه در پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز پروژه پژوهشی شبیه‌سازی پدیده‌های حاکم بر تولید در ناحیه گاز روفته و آب روفته در مخازن شکافدار با موفقیت خاتمه یافت.


مخازن آهکی ایران عمدتاً شکافدار هستند. مخازن شکافدار ازجمله مخازن مهمی هستند که مکانیسمهای فراوانی نیز در آن‌ها رایج است. در هنگام تولید از مخازن شکافدار، وابسته به شرایط شکاف‌ها و ماتریکس‌ها، در ناحیه گاز‌روفته و ناحیه آب‌روفته مکانیسم های متفاوتی عامل تولید هستند که به ریزش ثقلی و آشام به ترتیب مهم‌ترین مکانیسم در هر ناحیه است. در این پروژه در ناحیه گازروفته و برای ریزش ثقلی ابتدا مطالعات انجام‌شده درزمینه مقیاس‌افزایی بررسی شد. سپس مطالعات تحلیلی و عددی با استفاده از گروه‌های بدون بعد بررسی‌شده و پس‌ از آن آنالیز حساسیت توسط این مدل‌ها انجام شد تا به شناخت نحوه اثر نیروهای مختلف کمک کند. همچنین پیشنهادی در راستای بهینه‌سازی تولید ارائه شد که می‌توان از نتایج آن برای بهبود تولید در میدان مورد نظر و میدان‌های مشابه استفاده کرد. در ادامه در ناحیه آب‌روفته برای مکانیسم آشام هم مطالعات انجام‌شده درزمینه مقیاس‌افزایی و همچنین مدل‌سازی آن بررسی شد. سپس با مدل‌سازی آشام غیرهمسو در اکلیپس بر اساس مطالعات قبلی، آنالیز حساسیت پارامترهای مهم انجام شد تا اثر آن‌ها بررسی شود.


کلمات کلیدی
کلیه حقوق اطلاعات و مطالب این سایت محفوظ و متعلق به پژوهشکده ازدیاد و برداشت از مخازن نفت و گاز می باشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است
Best View in 1024x768