سایت انگلیسی
تماس باما
خانه
چهارشنبه 25 تير 1399   00:21:37
دوشنبه 10 آبان 1395
پیام رئیس پژوهشکده

به‌نام خداوند جان و خرد
امروزه ظرفیت‌های خلق فناوری و پژوهش‌های علمی و کاربردی از برجسته‌ترین شاخص‌های بالندگی و توسعه‌یافتگی یک کشور محسوب می‌شود. خوشبختانه کلیه اسناد بالادستی کشور نظیر سند چشم‌انداز تا افق 1404، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه بر تدوین نقشه جامع علمی کشور و نقش پژوهش و فناوری تاکید کرده‌اند. اهمیت پژوهش در بخش بالادستی صنعت نفت و گاز را می‌توان در بندهایی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مانند پیشتازی اقتصاد دانش بنیان (بند 2)، افزایش ذخائر راهبردی نفت و گاز کشور به منظور تاثیرگذاری در بازار جهانی نفت و گاز و حفظ و توسعه ظرفیت‌های تولید نفت و گاز به ویژه در میادین مشترک (بند 14)، و نیز تاکید بر برداشت صیانتی از منابع (بند 15) به خوبی مشاهده کرد.
بر اساس گزارشات موجود در منابع معتبر، ایران مقام اول ذخایر متعارف هیدروکربوری (مجموع حجم نفت و گاز معادل نفت) را در اختیار دارد. وجود بیش از 700 میلیارد بشکه ذخایر نفت درجا و 34 تریلیون متر مکعب گاز درجا به وضوح گویای ثروت عظیمی است که البته بهره‌برداری از آن در سایه دانش مهندسی، پژوهش و استفاده از فناوری‌های روز دنیا محقق می‌شود.
پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز با تجربه‌ای نزدیک به 37 سال در قالب ساختارهای مختلف سازمانی وابسته به وزارت نفت فعالیت‌های پژوهشی تقاضا محور در حوزه بالادست نفت و گاز را دنبال می‌کند. طبق اساسنامه، هدف اصلی پژوهشکده توسعه و گسترش پژوهش و همچنین بسترسازی برای ارتقای فعالیت‌های پژوهشی مرتبط با ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز می‌باشد. این پژوهشکده تلاش می‌کند تا با اتکا بر مولفه‌های سازمان محور، انسان محور، نرم افزاری و سخت افزاری، نیازها و اولویت‌های پژوهشی و فناورانه میدان محور را بررسی و شناسایی کند.
در این راستا ضمن رایزنی با معاون محترم وزیر در نظارت بر منابع هیدروکربنی، کلیات نقشه راه پژوهشکده در سه دوره‌ی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تهیه و تدوین شده است. بر این اساس، فعالیت‌های پژوهشکده در سه حوزه‌ی اصلی پروژه‌ها، خدمات مشاوره و خدمات پژوهشی با ملاحظات مدیریت دانش تقسیم‌بندی شده است. در بخش پروژه‌ها، تعهدات پژوهشکده در دو میدان بزرگ پارس جنوبی (لایه‌های گازی و نفتی) و بی‌بی‌حکیمه (مخازن آسماری و بنگستان) با نگاه به سه مولفه‌ی مخزن، چاه و تاسیسات سطحی در قالب پیشنهادات پژوهشی و فناورانه ازدیاد برداشت متشکل از ساختارهای شکست کار، نیروی انسانی و هزینه دنبال خواهد شد. بدین منظور تلاش می‌شود تا ضمن تعامل جدی با شرکت‌ها و مدیریت‌های متولی تولید از این مخازن و بهره‌گیری از شبکه علمی و فناورانه رو به گسترش خود، بستر مناسب جهت انتقال و بومی سازی فناوری‌های نوین در طراحی و اجرای پایلوت طرح‌های ازدیاد برداشت بر اساس ویژگی‌های خاص این میادین فراهم آید.
در بخش خدمات مشاوره، پژوهشکده ازدیاد برداشت قابلیت‌های علمی و فنی خود را در راستای سیاست‌ها و اهداف معاونت نظارت بر منابع هیدروکربنی به کار می‌بندد. در این خصوص خدماتی چون مطالعه، اجرا، نظارت و ارزیابی پروژه‌های ازدیاد برداشت با هدف ارتقای ظرفیت تولید و یا کاهش نفت باقیمانده در مخزن مورد توجه است. پژوهشکده با همکاری شبکه علمی و فناوری خود آمادگی دارد تا برای خدماتی نظیر ارزیابی نرم‌افزارهای تخصصی در حوزه‌ی بالادست، نظارت بر کارکرد تجهیزات آزمایشگاه‌های بالادستی نفت و گاز، تهیه و تدوین معیارها و استانداردهای علمی و فنی برای روش‌های بهبود و افزایش ضریب بازیافت از مخازن کشور و همچنین طراحی، نظارت، اجرا و پایش پروژه‌های ازدیاد برداشت در مقیاس پایلوت مشاوره‌های فنی و تخصصی را ارائه کند.
بدون شک یکی از مولفه‌های کلیدی مطالعات ازدیاد برداشت، وجود آزمایشگاه‌های تخصصی است. آزمایشگاه پژوهشکده ازدیاد برداشت، علاوه بر اتکا بر تجربیات تکنسین‌های ماهر، مجهز به مجموعه تجهیزات تخصصی برای اجرای تحقیقات آزمایشگاهی ازدیاد برداشت است. سیاست اصلی این پژوهشکده، اجتناب از فعالیت‌های صرفا خدماتی و تمرکز ویژه بر اجرای آزمایش هایی است که پروژه‌های جاری پژوهشکده را حمایت می‌کند.
امید است با اتکا بر الطاف پروردگار و حرکت در مسیر رو به رشد نقشه‌ی راه تدوین شده، پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز ضمن ارائه خدمات علمی، تخصصی و مشاوره به شرکت‌ها و سازمان‌های متولی تولید نفت و گاز، نقش ویژه‌ی خود را به‌ عنوان مجری و مشاور طرح‌های پژوهشی و فناورانه ازدیاد برداشت در مدیریت کلان تولید صیانتی ایفا نماید.

شهاب گرامی
رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز
کلیه حقوق اطلاعات و مطالب این سایت محفوظ و متعلق به پژوهشکده ازدیاد و برداشت از مخازن نفت و گاز می باشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است
Best View in 1024x768